Pití kávy před snídaní se raději vyhněte. Tento návyk narušuje metabolismus a zvyšuje riziko vzniku cukrovky

Káva nabízí pro naše tělo spoustu zdravotních benefitů. Nicméně, jak dosvědčují mnohé vědecké studie, velmi záleží na době, kdy si voňavý šálek kávy dopřejeme. Pokud pravidelně pijete kávu ještě před snídaní, tedy nalačno, narušujete tím fungování svého metabolismu a zaděláváte si na řadu zdravotních problémů.

Ranním pitím kávy nalačno si zaděláváte na problém

Dáváte si hned po ránu silnou kávu, abyste se pořádně nabudili, a pak teprve snídáte? Jestliže ráno pijete kávu po probdělé noci nebo pouze po několikahodinovém spánku, můžete výrazně tímto návykem narušit svůj metabolismus. Jak dokazuje studie Centra pro výživu, cvičení a metabolismus britské University of Bath, jestli tak činíte pravidelně, několikanásobně u vás stoupá riziko onemocnění cukrovkou druhého typu.

“Téměř polovina z nás krátce po probuzení pije šálek černé kávy, a to zcela intuitivně. Čím větší máme pocit, že jsme unavenější, tím si připravujeme silnější kávu. Vysvětlit lidem, že je to špatně, je ovšem velmi těžké,” řekl vedoucí výzkumu James Betts z University of Bath.

Zdroj fotky: Shutterstock

Kofein před snídaní omezuje schopnost těla tolerovat cukr

Z jakého důvodu je tedy pravidelné pití kávy před snídaní špatně? Kofein obsažený v kávě zabraňuje svalům, aby vstřebávaly cukry, které následně během snídaně konzumujeme. Podle vědců z University of Bath tak pití kávy před snídaní výrazně narušuje kontrolu hladiny cukru v krvi. Tento návyk zvyšuje riziko cukrovky druhého typu, ovšem také onemocnění srdce.

Vědci z Centra pro výživu, cvičení a metabolismus britské University of Bath výsledek své studie publikovali v magazínu British Journal of Nutrition. Ve studii mimo jiné apelují na to, aby si lidé dopřávali kávu až po snídani. Šálek kávy nalačno vás sice probere, ovšem následně omezuje schopnost vašeho těla tolerovat cukry v jídle, které si dáte následně k snídani.

 Pití kávy je přínosem pro naše zdraví

Pití kávy přes den nicméně přináší spoustu zdravotních benefitů. Pokud si dopřejete dva až tři šálky tohoto lahodného nápoje denně, zrychlíte tím svůj metabolismus, napomůžete tak správnému vyprazdňování, udržení své ideální váhy nebo případnému hubnutí. Káva rovněž zlepšuje paměť, udržuje a zvyšuje soustředění, dodává energii a zvyšuje efektivitu.

Podle některých vědeckých studií jeden až dva šálky kávy denně snižují riziko vzniku onemocnění jater, rakoviny, ledvinových kamenů či Alzheimerovy choroby. Kdy je ovšem nejlepší si kávu dopřát? Zdravotní přínos kofeinu obsaženého v kávě vašemu tělu přijde vhod zejména mezi 9:30 a 11:30 dopoledne.

Pokračování článku níže...