Barva moči hodně prozradí o vašem zdraví. Může mít spoustu odstínů

O moči se právem říká, že je indikátorem lidského zdraví. Až příště půjdete na malou, pořádně si tuto odpadní tekutinu svého těla prohlédněte. Barva moči totiž hodně prozradí o vašem zdraví. Který její odstín je v pořádku a kdy se již vyplatí zpozornět?

Zdravá barva moči je světle žlutá

Jak by měla vypadat správná barva moči? Za normálních podmínek by měla být světle žlutá až jantarová. Zdravá moč má navíc průhlednou barvu bez jakéhokoliv zakalení. Na místo tohoto zdravého odstínu se však můžete setkat i s dalšími barvami moči, které odkazují na zdravotní problémy. Při kterém zbarvení moči se vyplatí být raději na pozoru?

Zdroj fotky: Shutterstock

Čirá barva moči znamená zavodnění i diabetes

Všimli jste si, že máte čirou barvu moči? Pravděpodobně pijete až příliš čisté vody. Snažte se proto upravit svůj pitný režim na přijatelnou mez. Bezbarvá barva moči však neupozorňuje pouze na zavodnění organismu. Může rovněž odkazovat na problémy s ledvinami.

Pokud čirá moč vykazuje zároveň nasládlý zápach, zpozorněte. Vaše tělo vás může varovat, že trpíte cukrovkou neboli diabetem.

Tmavě žlutá až hnědá barva moči často odkazuje na dehydrataci

Zaznamenali jste, že vaše moč má tmavě žlutou až hnědou barvu? Pravděpodobně je to tím, že málo pijete a jste tím pádem dehydratovaní. Tmavě žlutá moč však může odkazovat i na nemoc žlučových cest.

Pokud jste zaznamenali sytě žlutou barvu moči, tento odstín může způsobovat i užívání doplňků stravy obsahujících komplex vitaminu B. A co neonově žlutá barva moči? V tomto případě si dejte pozor na možné problémy s játry. Pokud nemáte žlutou, ale hnědou barvu moči, může jít o ukazatel cirhózy jater nebo hepatitidy.

Za růžovou barvu moči může přítomnost krve

Řešíte naopak, že vaše moč má načervenalou či narůžovělou barvu? Za její zbarvení může pravděpodobně přítomnost krve. Tímto způsobem vaše tělo poukazuje na infekci močového ústrojí či problémy s ledvinami. Na bakteriální zánět močových cest naopak upozorňuje zelená barva moči.

Zdroj fotky: Shutterstock

Neobvyklé zbarvení moči způsobují i některé potraviny

Za nestandardním zabarvením moči však nemusí být pouze zdravotní problém, mohou jej způsobit také některé potraviny, které sníte.

  • tmavě žlutá až hnědá barva moči – konzumace rebarbory, fava fazolí či aloe vera
  • zelená barva moči – konzumace chřestu
  • načervenalá barva moči – konzumace červené řepy, borůvek nebo ostružin
  • oranžová moč – nadměrná konzumace mrkve
  • černá moč – nadměrná konzumace lékořice

Pokračování článku níže...