Cibulové slupky nepatří do koše. Pomohou vám nejenom při rýmě a kašli

Klasická žlutá cibule je součástí mnoha českých pokrmů. Co ale s její slupkou? Pokud ji po oloupání házíte do koše, je to velká škoda. Cibulová slupka totiž díky látkám, které obsahuje, příznivě působí na naše zdraví. Posiluje imunitu, přináší úlevu při rýmě či kašli a nejen to. Jaké jsou tedy zdravotní benefity cibulové slupky?

Cibulová slupka vám uleví od kašle a bolesti v krku

Odvar z cibulových slupek vám přinese úlevu zejména tehdy, pokud vás trápí kašel. Vypijte jej v průběhu dne zhruba tři šálky. Jak na jeho přípravu? Do 400 mililitrů čisté vody dejte hrst hnědých cibulových slupek. Tuto směs vařte patnáct minut, po odstavení ji ještě 30 minut nechte vyluhovat, poté ji sceďte. Odvar z cibulových slupek nemusíte popíjet pouze tehdy, když vás sužuje kašel. Popíjejte nebo kloktejte jej i při bolesti v krku.

Proč mají cibulové slupky tak příznivý léčebný účinek? Obsahují kvercetin, což je flavonoid patřící k velmi silným antioxidantům. Tato látka má výrazné protizánětlivé, antivirotické, antibakteriální či protiplísňové účinky. Působí rovněž jako přírodní antihistaminikum. Jeho velkou předností je skutečnost, že jeho působení nijak neovlivňuje měnící se teplota. Může tedy beze změn projít varem.

Slupky z cibule pomáhají i při zánětu průdušek

Cibulové slupky se používají i při zánětech průdušek. Z cibulového odvaru si můžete konkrétně připravit obklady, které si třikrát denně po dobu půl hodiny přikládejte na svou hruď.

Zdroj fotky: Shutterstock

Horký odvar ze slupek inhalujte při rýmě

Máte plný nos a špatně se vám dýchá? Zprůchodnit dýchací cesty a ulevit tak při rýmě vám pomůže inhalace horkého odvaru z cibulových slupek. Připravíte si jej tak, že spaříte jednu hrst cibulových slupek jedním litrem vody. Hlavu si následně překryjte ručníkem a alespoň deset minut vdechujte horkou páru. Odvar z cibulových slupek sníží otok vaší nosní sliznice a zprůchodní vám tak dýchací cesty.

Cibulové slupky vám pomohou s léčbou kožních problémů

Slupky od cibule se vám vyplatí schovávat i tehdy, pokud vás trápí akné či zanícené vřídky. Léčbu těchto kožních problémů urychlí, když na ně každé ráno a večer budete pomocí bavlněných tamponů nanášet studený odvar z cibulových slupek. Tento odvar vám přinese úlevu i při ekzému, kožních plísních, hnisajících ranách nebo popraskaných patách.

Zdroj fotky: Shutterstock

Zmírníte vypadávání vlasů a zakryjete první šediny

Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů? Minimalizovat tento problém vám pomohou opět slupky z cibule, které navíc podpoří růst vašich kadeří. Na závěr každého mytí si své vlasy opláchněte vlažným odvarem z cibulových slupek.

Měla byste vědět, že tento odvar má barvicí účinky. Cibulová kúra proti vypadávání vlasů proto není vhodná pro blonďaté a světle hnědé kadeře. Pokud se vám však začínají objevovat první šediny, odvar z cibulových slupek tak můžete použít k jejich přírodnímu barvení.

Cibulové slupky jako první pomoc při svalových křečích

Pomocí slupek od cibule můžete ulevit i svým nohám. Zvlášť pokud vás trápí křeče v lýtkách, bolavé nohy nebo křečové žíly. Jednou za dva dny dopřejte svým nohám koupel v ve vlažném odvaru z cibulových slupek.

Pokračování článku níže...