Jak naučit dítě smrkat? Tato otázka zajímá každého rodiče

Rýma a nachlazení jsou zdánlivě bezvýznamná onemocnění. Ovšem nikoliv u malých dětí, které neumějí smrkat a kterým mohou hleny nahromaděné v nosních cestách způsobit další komplikace. I když je řešením použít odsávačku hlenů, i mladší děti můžete naučit smrkat. Jak na to?

Kdy začít učit dítě smrkat? Ideálně v batolecím věku

Obecně se doporučuje učit dítě smrkat ve věku 1,5 až 2 let. S prvním nácvikem smrkání však již můžete začít tehdy, když vaše dítě dosáhne batolecího věku od 10 měsíců svého života.

Právě tehdy již děti rády opakují, co vidí. Takzvaně se tedy opičí. Smrkání v tomto věku však své dítě neučte “načisto”. Počkejte si na to, až dostane skutečnou rýmu. Vychytáte tak ideální dobu na trénink smrkání zábavnou formou. Pokud chcete naučit dítě smrkat, zkušenější rodiče doporučují, abyste postupovali následujícím způsobem.

Zdroj fotky: Shutterstock

Počkejte si na to, až bude mít dítě dobrou náladu a nebude mrzuté

Pokud chcete naučit své dítě smrkat, v prvé řadě by nemělo být mrzuté ani plačtivé. I když má rýmu, mělo by mít dobrou náladu. Jedině tak s vámi bude při nácviku smrkání spolupracovat.

První krok při tréninku smrkání: Naučte své dítě foukat ústy

Při tréninku smrkání nejprve naučte své dítě foukat pusou. Nechte své batole například, ať fouká do píšťalky, zamlžuje svým dechem zrcátko nebo nafukuje papírový pytlík. Také mu můžete na stůl položit lehké plastové kuličky nebo nafouknutý balonek a vyzvěte jej k tomu, aby je rozfouklo.

Pokud již máte natrénováno foukání ústy, pomalu přistupte k tomu, aby vaše dítě začalo zkoušet foukání nosem. To je o dost složitější, ovšem dá se naučit.

Jak naučit dítě smrkat zábavnou formou? Řekněte mu, ať udělá zajíčka

V dalším kroku naučte své dítě foukat nosem. Trénujte nápodobou a ukazujte mu, co má přesně dělat. V případě foukání nosem se inspirujte přímo u zvířat. Řekněte svému dítěti, ať udělá zajíčka a skrčí nos nebo ať zafuní jako ježek. Tento legrační projev vaše batole určitě zaujme a od krátkého zafunění to bude již krůček ke klasickému smrkání.

Zdroj fotky: Shutterstock

Naučte dítě dlouhý výdech nosem. Je to základ klasického smrkání

A jak začít s dítětem trénovat dlouhé klasické smrkání? Položte na stůl drobné peříčko a své batole vyzvěte k tomu, aby na něj cíleně vydechovalo vzduch z nosu. Pouze dlouhý výdech z nosu dokáže, aby se peříčko na stole skutečně pohnulo.

Zdroj: Parents.com

Pokračování článku níže...