„Měli bychom pracovat jen dva nebo tři dny v týdnu? Líbí se mi, jak to posouvá inovace kupředu, ale je to neznámé území,“ prohlásil spoluzakladatel společnosti Microsoft. Na Fallonovu otázku, zda bude ještě potřeba lidská práce, Gates bez váhání řekl: „Ve většině věcí ne.“

Kvalitní vzdělání a zdravotnictví? Do pár let zdarma
V rozhovoru Bill Gates dále rozvinul myšlenku dostupnosti špičkových služeb, jako je lékařská péče nebo doučování, a to prostřednictvím AI. Věří, že v horizontu deseti let budou tyto služby nejen běžně dostupné, ale i bezplatné. „Skvělý lékař, skvělý učitel… A s umělou inteligencí to v příštím desetiletí bude zdarma. Běžné, víš?“ prohlásil.
Jeho představa je jasná: AI by měla vyřešit nedostatek odborníků, ať už ve zdravotnictví, školství nebo psychoterapii. Tím ale rozvířil i vlnu kritiky. Někteří odborníci upozorňují, že problémy těchto systémů nejsou způsobeny nedostatkem know-how, ale spíše dlouhodobým podfinancováním a strukturálními nedostatky.
AI podle Gatese nebude konkurentem, ale partnerem
Zkrácení pracovní doby ale přináší i nové otázky. Co budeme dělat se zbytkem volného času? Aktuálně totiž AI ve velkém nahrazuje kreativní profese – designéry, ilustrátory, novináře. Tedy právě ty činnosti, které by člověk chtěl dělat, pokud by měl více volného času. Bill Gates ale věří, že AI by neměla být konkurentem, ale partnerem, který člověku otevře cestu k osobnímu rozvoji.
Bill Gates ovšem během rozhovoru připomněl i stinné stránky rychlého technologického rozvoje. Trénování rozsáhlých AI modelů je extrémně náročné na energii a vodu. To může jít proti klimatickým cílům, kterých se velké technologické firmy (včetně Microsoftu) snaží dosáhnout.
Zazněla i kritika etických aspektů. Například problematické využívání neautorizovaného obsahu při trénování AI, nebo zkreslené výstupy u algoritmů v oblasti zdravotnictví. „AI přináší tolik změn. Otázkou je, zda je dokážeme správně řídit. Je to nové a trochu děsivé území,“ uzavřel Gates.