Jde to i bez alkoholu: Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít

Přemýšlíte o tom, že si dáte od alkoholu pauzu? Všem alkoholickým nápojům můžete dát klidně stopku na dobro. Prospěje to jak vašemu fyzickému, tak psychickému zdraví. Co se tedy stane, když si každý večer odpustíte jednu sklenku vína a dáte si raději třeba zelený čaj?

Budete hubenější

Alkoholické nápoje obsahují prázdné kalorie, které se v našem těle nejčastěji ukládají do tukových zásob v problematických partiích. Jestliže si však odpustíte i zdánlivě nevinné večerní popíjení, jako jsou dvě skleničky vína nebo velké pivo, výrazně snížíte svůj denní energetický příjem. Díky tomuto přístupu vaše hmotnost značně klesne.

Zlepší se vám kognitivní schopnosti

Dlouhodobé popíjení alkoholu má negativní dopad na fungování mozku. Když se alkoholických nápojů vzdáte, už po čtyřech týdnech si všimnete toho, že máte jasnější mysl, lépe se soustředíte, máte vyšší produktivitu práce a také dokážete pracovat mnohem efektivněji.

Zdroj fotky: Shutterstock

 Lépe se vyspíte

I když se vám po alkoholu možná lépe usíná, jeho večerní popíjení vám rozhodně nezaručí kvalitní spánek. Jestliže se alkoholu vzdáte, už za pár dnů si všimnete, že jste po ránu mnohem odpočatější. Je to proto, že se vaše tělo mohlo v noci plně zregenerovat.

Budete mít zdravější srdce

Možná si myslíte, že sklenka červeného vína před spaním prospívá zdraví vašeho srdce. Pravidelné a dlouhodobé popíjení má naopak negativní dopad na zdraví vašeho kardiovaskulárního systému a zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění. Nejde tedy o důvod, proč pití alkoholu omezit, nebo se mu začít úplně vyhýbat?

Poděkují vám vaše játra

Když se rozhodnete abstinovat, poděkuje vám za to nejen vaše srdce, ale vděčny budou i vaše játra. Podle studie jedné z londýnských univerzit dochází už po měsíci abstinování k průměrnému poklesu jaterního tuku až o patnáct procent. Právě v důsledku hromadění tuku v játrech může dojít k poškození až nefunkčnosti tohoto důležitého lidského orgánu.

Zdroj fotky: Shutterstock

Zlepší se kvalita vaší pleti

O alkoholu je známo, že má dehydratační účinky, což se odráží i na stavu pleti. Pokožka obličeje tedy ztrácí pevnost, je sušší, má vyšší sklon ke tvorbě vrásek a pigmentových skvrn a často otéká. Pravidelná, ovšem velmi malá konzumace alkoholu může za to, že se ve tváři rozšiřují cévy. Proto se na ní objevují i nevzhledné popraskané žilky. Jestliže však dáte alkoholu stop, už za pár týdnů se stav vaší pokožky výrazně zlepší a vaše tvář bude působit mnohem mladistvějším dojmem.

Jaká další pozitiva vás díky abstinenci čekají?

  • Váš imunitní systém bude lépe fungovat.
  • Budete plodnější.
  • Zlepší se vám sexuální život. Vaše libido bude vyšší, muži eliminují své problémy s erekcí.
  • Snížíte u sebe riziko vzniku rakoviny jater, tlustého střeva, prsu, jícnu, hltanu nebo slinivky.
  • Předejdete depresivním a úzkostným stavům.
  • Sníží se vám hladina glukózy i cholesterolu v krvi.

Pokračování článku níže...