Proč jsme lechtiví? Tato otázka zajímá snad každého

Když vás někdo lechtá, smějete se, až vám tečou slzy? Anebo, když vás někdo polechtá na břiše, pod krkem či pod paží, zůstáváte v naprostém klidu? Pokud vás zajímá, proč jsme lechtiví, odpověď na tuto otázku vás velmi překvapí. Také vám zodpovíme, proč každý člověk reaguje na lechtání jinak a proč sami sebe zlechtat nemůžeme.

Podstata lechtání: Jako obrana i jako podpora sociálních vazeb

Jestliže se někdo další dotkne citlivého místa na vašem těle, jste lechtiví. Spousta lidí se směje nebo krčí také při sebemenším náznaku lechtání. Někteří však na lechtání nijak nereagují a zůstávají v klidu.

Proč jsme ale lechtiví? Jedna z vědeckých teorií říká, že lechtivost je obranný mechanismus, který se u člověka vyvinul jako ochrana zranitelných částí těla. Smíchem při lechtání v podstatě dáváme najevo, že nejsme pro druhého hrozba, a tím se bráníme. Je to současně také projev podřízenosti.

Existuje však další teorie o tom, proč příroda zařídila, že jsme lechtiví. Tato teorie tvrdí, že lechtáním vlastně podporujeme sociální vazby s lidmi, kteří jsou nám nejbližší.

Proč na lechtání reagujeme tak citlivě?

K lechtání dochází ve chvíli, když nás někdo lechtá na nejcitlivějších místech našeho těla. Tímto způsobem dává impuls našim podkožním nervům, které následně stimulují náš hypothalamus. Tato oblast mozku je přitom zodpovědná jak za naše emocionální reakce, tak za reakce na boj, útěk nebo bolest.

Právě proto, když vás někdo polechtá, máte tzv. autonomní emocionální reakci. Výraz a pohyby lechtaného člověka se navíc často podobají člověku, který trpí silnou bolestí.

Zdroj fotky: Shutterstock

Citlivá místa na těle, na kterých jsme nejvíc lechtiví

  • chodidla
  • podpaží
  • pod krkem
  • břicho
  • podkolenní jamky

Je velmi zajímavé, že někteří lidé jsou lechtiví pouze na určitých částech svého těla, ale na jiných nikoliv. Například jedna osoba může být velmi lechtivá na chodidlech, ale už nijak nereaguje na lechtání pod pažemi. Vědci říkají, že lechtivost se v tomto směru odvíjí od citlivosti kůže a podkožních nervů.

Proč sami sebe nezlechtáme

Zkoušeli jste už někde zlechtat sami sebe? Pokud to nedopadlo, má to svůj důvod. Reagujeme pouze na lechtání od někoho jiného. Když se totiž člověk dotýká sám sebe, jeho mozek na to odpovídá jinak než při doteku ostatních.

Zdroj: Healthline.com, Medicalnewstoday.com, Ct24.ceskatelevize.cz

Pokračování článku níže...